450 lat. Tyle czasu potrzeba, żeby rozłożyła się plastikowa reklamówka. 31 tysięcy. Tyle niedźwiedzi polarnych straci dom, gdy rozpuści się Arktyka. 12 lat. Tyle, według szacunków naukowców, mamy czasu na uratowanie planety i powstrzymanie globalnego ocieplenia. 20 minut. Tylko tyle wystarczy, żeby przeczytać swojemu dziecku książkę, która może zmienić naszą przyszłość. „Uratuj Ziemię”, „Pracownia Aurory” i „Pomylony narzeczony” to zwycięskie tytuły w jedenastej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka. Każda z nich niesie przesłanie proekologiczne i pokazuje, że zmiana na lepsze jest możliwa.

Tegoroczne zwycięskie tytuły mówią same za siebie – musimy działać! Nie ma ważniejszego tematu niż klimat. „Prawdziwa siła leży w ludziach” – jak powiedziała Greta Thunberg wskazując, że każdy ma moc sprawczą i może zadbać o środowisko naturalne. Musimy wykształcić młode pokolenie świadome potrzeby zmian. I tu z pomocą przychodzą nam książki. „Uratuj Ziemię” Georga Patricka zachęca najmłodszych do segregacji śmieci, oszczędzania wody i jedzenia mniejszej ilości mięsa. „Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel podnosi problem nadmiernego konsumpcjonizmu i tego, z jaką łatwością wyrzucamy rzeczy, zamiast je naprawiać. W „Pomylonym narzeczonym” Marcina Szczygielskiego, główna bohaterka stara się powstrzymać katastrofę ekologiczną, bowiem cały świat zaskoczył upał w grudniu.

Przecinek i Kropka od jedenastu lat propaguje wartościową literaturę dziecięcą. Spośród 234 tytułów zgłoszonych przez wydawców jury w składzie: promotorka kultury dziecięcej Ewa Świerżewska, psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska, historyk sztuki – Ewa Solarz, pedagog Ewa Gruda i polonistka Dorota Koman wytypowały 15 publikacji, które uznały za najlepsze pod względem literackim, ilustracyjnym, merytorycznym, a także edukacyjnym. Jednak decyzja, kto zdobył tytuł książki roku w trzech kategoriach wiekowych spoczywała w rękach czytelników.

info: wirtualnywydawca.pl